paúhoř
Podívejte se na aktuální počasí Pau a dlouhodobou předpověď počasí Pau. Nabízíme předpověď počasí také pro další města ve Francii.
Aktuální počasí Pau, předpověď počasí na 14 dnů, počasí Pau září, říjen, online webkamery Pau
O úhoři už jste asi slyšeli a možná jste ho i ochutnali. Je to totiž vyhlášená pochoutka, navíc je jeho maso prakticky bez kostí. Existuje ale i paúhoř, který je úhoři velmi podobný, přitom má ale vlastnosti, nad kterými zůstává rozum stát.
Tento výboj, který by mimochodem dokázal omráčit i koně, využívá paúhoř při lovu k paralýze své kořisti, případně jako ochranný mechanismus v případě ohrožení.
Paúhoř elektrický žije v řekách Jižní Ameriky. Živí se rybami, které zabíjí pulzem elektrického proudu. To dělá tak, že ve zvláštních buněčných článcích nazývaných elektroplaxy vytváří elektrické napětí.
Člověk může jen závidět. Přes 200 druhů ryb využívá elektřinu jako zbraň, skener nebo komunikátor. Dotknout se praúhoře elektrického ale rozhodně nechcete.
Jednou z nejpozoruhodnějších živých baterií je paúhoř elektrický, který mnohé ze svých tajemství stále neodhalil.
Magazín - Paúhoři patří do skupiny ryb, které mají unikátní schopnost produkovat elektrický proud. Jejich orgán, který generuje elektrické výboje, se evolučně vyvinul z prostých svalových buněk.
Vhodné elektrické pole může otevřít póry do živé buňky, jimiž projdou dovnitř velké molekuly, včetně kusů řetězců DNA. Laboratorní experiment prokázal, že paúhoř elektrický dokáže tímto způsobem protlačit DNA z prostředí do buněk okolních...
Paúhoř elektrický je nejnebezpečnější ze všech ryb, produkujících elektrické výboje. Co do počtu lidských obětí předčí i legendární piraňu. Tento paúhoř (který jen tak mimochodem nemá nic společného s běžnými úhoři) je schopen vysílat silný...
Dvousetletá legenda o tom, že paúhoř elektrický může v sebeobraně zabít i daleko většího tvora, se podle studie vědců Vanderbildovy univerzity v Nashvillu (USA) potvrdila. Dosud se soudilo, že paúhoř dokáže zabíjet jen ve vlastním prostředí...