versailleská mírová konference
Podívejte se na aktuální počasí Versailles. Zjistěte si předpověď počasí ve Versailles. S xpočasí.cz je slunečná dovolená ve Versailles zajištěna. Nabízíme předpověď počasí také pro další města ve Francii.
Aktuální počasí Versailles, předpověď počasí na 14 dnů, počasí Versailles září, říjen, online webkamery ve Versailles
Plný název přednášky zní: "Versailleská mírová smlouva aneb Co z ní všechno vzešlo, dobrého i špatného, dopady krátkodobé i dlouhodobé, atd."
Najdete zde stránky věnované mírové smlouvě s Německem, Rakouskem, Maďarskem, Bulharskem a Tureckem. S pomocí map, fotografií a textů můžete zhodnotit změny na mapě Evropy po první světové válce či reakci poražených států.
Před sto lety, 18. ledna 1919, začala v Paříži mírová konference, kterou uspořádaly vítězné mocnosti první světové války. Během ní byla v červnu 1919 podepsána mírová smlouva mezi státy Dohody a Německem, takzvaná Versailleská smlouva.
Boje v zákopech první světové války sice ustaly už v listopadu 1918, ale mírové uspořádání přinesly až další měsíce Pařížské konference, jejímž vrcholem bylo podepsání mírové dohody mezi vítězi válečných střetů a poraženým Německem.
Vědeckou konferenci s názvem "The Frustrated Peace? The Versailles Treaty and its Political, Social and Economic Impact on Europe" pořádá Ústav světových dějin FF UK a Historický ústav AV ČR ve dnech 26.
Konferenci slavnostně spoluzahajovala členka Akademické rady Hana Sychrová, podle níž Versailleská mírová smlouva poznamenala průběh celého 20. století a její následky jsou čitelné i dnes, po 100 letech.
Vyústěním Pařížské mírové konference v roce 1919 byla série mírových smluv, podepsaných v pařížských předměstích.
Osmnáctého ledna 1919 začala v Paříži mírová konference, mající za úkol vojensky degradovat poražené Německo na téměř bezvýznamnou mocnost. Sjelo se na ni přes tisíc delegátů doprovázených obrovským množstvím vědeckých znalců, historiků...
Na řízení konference a vyjednávání měly největší vliv státy, které měly největší podíl na konečném vítězství, šlo o "Velkou pětku", tedy Spojené království, Francie, Itálie, USA a Japonsko, nicméně role japonské delegace byla malá.[ zdroj...