mendělejova tabulka
Podívejte se na aktuální počasí Mende a dlouhodobou předpověď počasí Mende. Nabízíme předpověď počasí také pro další města ve Francii.
Aktuální počasí Mende, předpověď počasí na 14 dnů, počasí Mende září, říjen, online webkamery Mende
Na přelomu let 2015-2016 uznala komise Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii Iupac objev hned čtyř supertěžkých prvků. V červnu 2016 pak byly...
Ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev zveřejnil 6. března 1869 v časopise Ruské chemické společnosti práci "Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem" o periodickém zákonu chemických prvků.
Skoro všichni si ze školy pamatujeme, že existuje Mendělejevova tabulka. Skoro nikdo však pořádně netuší, k čemu je tato periodická soustava prvků vlastně dobrá. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Dmitrij Ivanovič Mendělejev, chemik, fyzik, geolog, metrolog, meteorolog, ekonom a technolog chemických, těžebních i zemědělských procesů. Muž, který stojí za vývojem ruského zemědělství, bezdýmným střelným prachem nebo třeba ledoborcem.
Je barevná, plná čtverečků, písmen a malých čísel, seznámili jsme se s ní už na základní škole a každý zná její název. Tento fenomenální vědecký vynález letos slaví své 150. narozeniny a i přes své stáří nemá konkurence.
Periodická tabulka prvků slaví letos 150 let od svého publikování. Řadí chemické prvky podle jejich rostoucích protonových čísel a seskupuje je podle cyklicky se opakujících vlastností.
Jak probíhalo zaplňování prázdných míst v tabulce a co dokazuje, že je tabulka kompletní? Kolik prvků přibylo k těm, které byly nalezeny v přírodě a kolik jich ještě může být?
V polovině 19. století bylo známo 64 chemických prvků, vědci v nich ale neviděli žádný systém, který by je nějakým způsobem seřadil. A tehdy přišel ruský chemik Dmitrij Mendělejev, který je seřadil do periodické tabulky prvků.